Praha vs. Paříž: 12 věcí, které srdci Evropy zpomalují tep

 1. Zatímco Paříž v klidu připravuje možné scénáře pro nevyzpytatelný podzim 21, Praha doufá, že to zase nějak přežije.
 2. Zatímco Praha neví, zda jí vydělá více evropský nebo rusko-čínský scénář, Paříž se z Macronova vrcholu plánovaně přesouvá k socialistům, jen aby se vyhnula extremismu.
 3. Zatímco české firmy ve víře vyššího zisku chtějí ukázat, že jsou odpovědné a matou zákazníky rádoby ekologickými výkřiky, v Paříži už rok nenajdete jediné plastové brčko, vidličku či sáček.
 4. Zatímco jsou kamarádi z Prahy unavení, mají kruhy pod očima a stále nestíhají, Pařížští přátelé vzpomínají na poslední dovolenou a těší se na večeři u přátel. 
 5. Zatímco se v Praze na vrchol dostávají ty projekty, které před pěti lety skromně vykukovaly na festivalech a konferencích, v Paříži stále vládne CAC40 a spotřebitelům se občas objeví pod jiným názvem a mladým vedením.
 6. Zatímco se Praha snaží lákat mladé talenty na pinčes v kanclu a trička místo obleků, Pařížané v košilích vybírají ty nejlepší, kteří sem míří z celého světa.
 7. Zatímco Paříž umístila na břeh Sény měkké chodníky a kmeny stromů místo laviček, Praha teprve začíná chápat, že má mít jednotný mobiliář a vizuální komunikaci.
 8. Zatímco můj český profil ztratil všechny, kteří si v roce 2017 mysleli, že mám vliv na český design, o engagementu mého francouzského profilu sni každý influencer.
 9. Zatímco Češi vidí krysy, špínu, bezdomovce a nechápou, co na té Paříži všichni mají, Francouzi v turistickém Disneylandu jen těžko hledají pohodu, přirozenost a střízlivost.
 10. Zatímco Pařížská starostka nechala některé chodníky permanentně na duhovo, pražský primátor musí sbírat kuráž pokaždé, když chce na magistrátu vyvěsit vlajku na podporu LGBT+.
 11. Zatímco jsou všichni mí pražští přátelé unavení, nestíhají a přemýšlí, jak najít životní rovnováhu, odpočatí přátelé z Paříže spokojeně konzumují kulturu, kterou jim metropole nabízí.
 12. Zatímco mé vztahy v Praze stojí na známostech z roku 2015, v Paříži diskutujeme s Bruselem a Dubají, jak malé firmy z východu obchází zákony.

  Zatímco si Praha užívá volnosti, které přinesly divoké devadesátky; posílá děti na lepší školy, jezdí pracovat na Bali a v každém pokoji má plazmu. Pařížané zakládají komunitní zahrádky, sní o životu bez chemie a doufají, že to politici zase zvládnou, když se na pozadí hroutí svět.
Praha vs Paříž
Praha vs Paříž

Share this Post