5 věcí, které potvrdil 2021: algoritmy nám ovládly pudy, přirozenost stále vítězí a k moci lze elegantně

A tento rok potvrdil, že..

Komunikace vládne ještě větší mocí než kdy jindy. Svézt se na tekutosti doby, informačního přehlcení a digitálního chaosu může být smrtící jízda. Když ale zjistíš, jak tuhle hru hrát, začne tě to bavit. Stačí týden neotevřít okno a sousedi si myslí, že jsi mrtvý. Draze zaplacené týmy pořád vymýšlí, co cílovkám říkat. Někdy ale stačí umět takticky mlčet, což je účinnější a zadarmo. A tento rok potvrdil, že dojem v čase roste, tak ho sázejme s rozmyslem.

Když cestou nahoru potkáš politický nestvůry, máš pocit, že jdeš právě opačným směrem. Myslet to dobře není zrovna claim, který by tě dostal ke korytu. Když jsi lev, zařveš, vytasíš drápy a jdeš se najíst. Jsem ale orel a když tam vidím upocená nenažraná prasata, koncept koryta odmítám. Sebejistě roztahuji křídla a vznáším se do výšin, ve kterých mi je dobře, ale jsem v nich sám. Létat vysoko se ale nakonec vyplácí. Vidíte a tušíte, kdy se jaké koryto uvolní. A tento rok potvrdil, že stojí za to si počkat. Najíte se v klidu, bez řvu lvů a potu prasat.

Talent a dřina už nestačí, přežijí jen ti, co umí zkrotit pudy. Přemýšlím, jak nám do univerzitních osnov zanést návody, jak být sám sebou a odolat digitálním slastím. Je paradoxní vidět mladé digital manažery, jak se sami stávají obětí toho, co jim vydělává. Bavíme se o FoMO a přesto si během přednášek studenti výběrových oborů kupují letenky, kosmetické balíčky a hrají hry. Chybí mi tam porno, drogy a závislosti na sexu, ale to ty slabší brzy dožene, bohužel. A tento rok potvrdil, že pudy, na které brnkají aktualizované algoritmy kazí kariéry i těm nejnadanějším.

Skloubit požadavky PR s přirozeností je stále fungující strategií i v době digitálně dezinformační. Pravda se nedá utřít, vždycky prosákne tam, kde se to PR líbit nemusí. Proto je dobré dát jednoduše a přirozeně pravdu do centra požadované image, a jedeš! Jenže když ti do toho hodí vidle zmíněné pudy, jediná možnost je svést uklouznutí na přirozenost, kterou si k pravdě do centra PR bohužel nestihl dát. Pravda jsou pudy. A tento rok potvrdil, že není čas na PR a místo vzdychání na schůzkách by pomohlo posvítit na temná zákoutí digitálních slastí, které, mimo jiné, kazí dobrou pověst.

Podávat si dveře se zlem není vůbec příjemné, člověk se k němu ale jinak nedostane. Respekt, který se naučíš na francouzské škole je potřeba tehdy, kdy mezi velkou pihou na rameni, nutným rozvodem, alkoholismem kolegy a zavřenými školami musíš z výšin létat dolů k ostatním, protože pro ně je tohle to zlo. Samozvaný dobrodějec, co se dme, že zachraňuje svět, je věta z Parlamentních listů, které snadno unikáš tím, že děláš stejné kroky jako politici. Napravit svou karmu ale zvládáš rychlím prolistováním Machiavelliho, protože dobro si přece taky občas ušpiní ruce od krve. A tento rok potvrdil, že stojí za to utopit jedno kotě, aby měl zbytek vrhu co jíst.

Koncept milého hlasatele špatných zpráv se neosvědčil. Zkouším jít příkladem.

Občas musíš spadnout přes palubu, abys řídil větší loď. Neboj se trochu topit.

Po dřině vždycky přijde odměna a po míru válka, karma by jinak nefungovala.
A tento rok potvrdil, že se na to můžeš tak akorát připravit.

Share this Post