Jindrův průvodce: Jak si užít Paříž a nezničit své nohy a peněženku?

Spousta z vás sem míří a protože se hromadí dotazy tipu, kde se ubytovat, co určitě vidět a jak si vlastně Paříž užít, dovolil jsem si sepsat praktické desatero.

1 / Ubytování aneb le longement [L lóžmó]

Až budete na Airbnb, Booking.com, Ibisu nebo B&B hledat lokalitu a nebude u ní naspáno číslo čtvrtě (arrondissementu) bude to předměstí u Paříže a do centra to bude trvat cca 30-40 minut. Určitě doporučuji sehnat spíše něco uvnitř Paříže (2 miliony obyvatel), tedy v jedné z jejich dvaceti čtvrtí. Nejchudší a nejvzdáleněšjší je 20. čtvrť (20. arrondissement). Kopcovitá čtvrť plná betonových budov s nádechem brutalismu. Pokud nejste namakaný chlap a zrovna nehledáte prostitutky a drogy, určitě se vyhněte 18. arrondissementu. Vše ostatní je fajn.

2 / Doprava aneb le transport [L transpór]

U vstupu do každého metra je automat s lístky na kartu i cash a často i okénko s dopravním specialistou. Celkem výhodně působí koupě deseti lístků za 15 EUR. Jeden samostatně stojí 1,9 EUR. Platí to dvě hodiny + neomezený počet přestupů a podle mě za den aktivního zkoumání metropole použijete tak tři. Mapa metra se hodí, ale je to zde perfektně značeno a plán podzemky je na každé stanici a v každém vagonu. Vždy musíte znát název cílové stanice, pokud ho dokážete vyslovit tak bravo. Dále nastudujte název konečné stanice, ten udá směr metra (někdy jsou konečné stanice i čtyři tak bacha) a poté číslo linky (1-14). Je zde i síť příměstských vlaků RER, ale nejezdí tak často a trvá strašně dlouho než se ze stanice dostanete do vlaku. Při přestupu miřte očima ke stropu a hledejte svoje číslo a svou konečnou, to se pak neztratíte. Kdykoli se můžete kohokoli zeptat, lidé rádi poradí. Jakmile navážete oční kontakt, usmějte se a řekněte „Bonjour“, tak je vám uděleno právo pokračovat v angličtině. Autobusy spíš mimo špičky, jinak v něm strávíte půlku života.

Nezbytnou součástí jsou pevné, voděodolné boty a deštník, co vydrží uragán. Telefon si dávejte do kapsy, kterou nikdo jen tak neotevře a ideálně se tvařte, že nejste žádný turista. Bez zrcadlovky na krku, Starbucksu v ruce, barevného oblečení a nepřítomného nadšení… 

5 / Jídlo aneb la nourriture [la nuriťůr]

Pokud budete chtít nějakou rychlovku, která bude v okruhu deseti minut, zajděte do Brioche Dorée. Maj tam bagety, dezerty, saláty, ovoce. Je to francouzské, celkem levné a určitě lepší než mekáč. Nebo můžete do PAULa, toho znáte z ČR.

Moje oblíbená restaurace je celkem schovaná u nenápadného náměstí vznešeného jména. Bistro Victoires se nachází na Place des Victoires (Vítězné náměstí, skoro jako v Dejvicích) se sochou Ludvíka XIV. uprostřed. Podíl turistů a francouzů je zde zhruba 50/50. Moc milí a zábavní číšníci servírují opravdové dobroty za, na místní poměry, přijatelné ceny.

Za opravdový dotek francouzské gastronomie a historie považuji návštěvu Chantiera [šantijéra]. Slavná restaurace založená v roce 1896 se nachází hned u metra Grands Boulevards. Kolem půl sedmé se před vchodem začíná tvořit dvacetimetrová fronta, tak jděte dřív. Naproti tomu velmi současný gastronomický projekt najdete u Champs-Elysěe, Jmenuje se Vapiano a jedná se o otevřený prostor s nékolika sekcemi (nemá to zahrádku, tak spíše na zimní měsíce). U příchodu dostanete takovou kreditku, na kterou si během celého večera objednáváte. Moderní podnik ve skandinávském stylu. Jídlo tu stojí kolem 15 Euro.

Pokud budu pracovat, můžete se mnou vyzkoušet kancelářské obídky na Rue de Boétie a přilehlých ulicích. Na první pohled nenápadná až obyčejná ulice skrývá desítky malých podniků. které jsou ve všední dny od 12 do 14 narvané k prasknutí (jinak je tu ale mrtvo). Lidé z kanceláří tu čekají na svůj oběd. Bio delikatesy, pokrmy ze superpotravin, bio polévky, saláty, těstoviny, nudle, burgery. Vše spíš s sebou a do deseti euro.

4 / A co tu teda dělat? Qu’est ce qu’on va faire? [kes kon va fér]

Už bydlíme, jíme a jezdíme. Co dál? Pokud máte ISIC, jste novinář nebo student umění či designu, okamžitě taste průkazy. Ve všech třech případech máte snížené vstupné nebo jdete rovnou zadarmo. Vždy se ptejte a zkoušejte to. Jinak se vstupné pohybuje od 6 do 15 Eur podle míry turistické atraktivity.

Kam vyrazit jen tak?

Eiffelova věž se nachází překvapivě mimo jiné památky v poměrně poklidné čtvrti nedaleko české ambasády. Určitě k ní jděte, k věži nikoli k ambasádě. Je to zážitek, je krásná a monumentální. Vystoupat jí ale nemusíte. Jsou i jiné vyhlídky, které jsou dokonce zadarmo a fronty se na ně nečekají. Například poslední patra obchodních domů Printemps [pránton] nebo Le BHV [L be-aš-ve]

Nejblíšží zajímavou památkou u Eiffelovy věže je podle mě Invalidovna. Obrovská zlatá kopule chrání ještě větší hrobku Napoleona Bonaparte. Opravdu monumentální. Komplex slouží armádě, nestojí se na něj tak dlouhé fronty a součástí je i muzeum druhé světové války, kde se dočtete dokonce i něco o Praze. Snad jediná památka, kterou projdete v klidu a bez tlačenic.

Dále je třeba navštívit Pompidou. Živé kulturní centrum s kavárnou, knihovnou a především výstavami na vysoké úrovni, které zaujmou i laickou veřejnost. Fronta nebývá delší než 20 minut a po vstupu zde můžete strávit klidně celý den. Doporučuji si vybrat jednu výstavu a zakončit to výhledem z posledního patra, kde se vám otevře celá Paříž. Ach!

Pompidou leží v centru nejkrásnější čtrvti zvané Marais [maré]. Kolem dokola je spousta roztomilých malých butiků, zajímavých obchodů, třeba design shop Fleux, mini-galerií, gay barů a malých úzkých uliček, které tolik připomínají Prahu. Přes týden tu najdete hlavně turisty a o víkendu máte jedinečnou příležitost tu spatřit opravdové Pařížany. Ti se tu vzpamatovávají z celotýdenního shonu a užívají si paprsků slunce na jedné ze zahrádek. S cigaretou v ruce a brýlemi na tvářích vášnivě debatují o jídle, životě a o tom, co je baví. Přidejte se k nim!

Od Pompidou je to 15 minut na západ do Louvru nebo na jih k Notre Dame. Louvre je jedno z největších muzeí na světě, neprojdete ho ani za týden. Je zde sice Mona Lisa, ale hlavně jsou zde vykopávky z pravěku a Mezopotámie. Ve frontě si počkáte i 40 minut, ve středu a v pátek je muzeum otevřeno až do desíti. Lze ale vstoupit z ulice Rue Rivoli vhchodem do podzemního obchoďáku Printems Rivoli – i tudy se dostanete do Louvru a to téměř bez fronty! S frontou u Notre Dame to je ve špičkách stejné, ale můžete mít štěstí a to zejména před 12:00 a po sedmé večer. Na tento obrovský kostel vám stačí 20 minut. (update: po požáru je nyní Notre Dame trvale uzavřená)

Pokud nechcete chodit po muzeích a chcete se procházet, určitě vemte kolem dokola ostrov, na kterém Notre Dame leží. Uprostřed je schované pěkné trojúhelníkovité hřiště, kde se hrává petanque. Projděte se po náplavce a navštivte Lucemburské zahrady. Budete unešení, kolem fontán jsou židle a odpočinkové židle, kde se můžete klidně opalovat. Potkáte malé trafiky na dobroty, kurzy malování a jógy, kluci ze Sorbony zde hrají fotbal, děti s rodiči zde pouští lodičky… vypadá to trochu jako ráj. Pokud chcete vidět Vítězný oblouk, jeďte k němu metrem. Šplhat se po Chams-Elyssé (šánze-lyzé) nemá cenu. Je dlouhá dva kilometry a jsou na ní jen obchody, co známe z Palládka…

I když to tak nevypadá, Paříž není žádná atrakce, která by se Vám jako Praha podbízela. Naopak. Je tu přetlak a každý, kdo tu chce být se musí o své místo skutečně bít! Je vám vedro, protože jste v metru namáčklí na skle? Nemůžete bez rezervace sehnat místo na večeři? Neklapl vám pronájem, pracovní pohovor nebo přijímací test na vejšku? Jazyková bariéra? Tohle je to VIP…

5 / cool místa [lespas kul].

Dost cool má být náměstí republiky, srdce hipsterské čtvrti s moc zajímavými malými podniky jako specializované obchody Manga nebo coworking space. Za mě je spíš cool srdce Marais kolem stanice Réaumur – Sébastopol. Chodím tam k nejrychlejšímu kadeřníkovi ve městě a jako vzrůšo navíc potkáte v ulici Rue du Ponceau prostitutky i za denního světla. Ještě zajímavější a novější je čtvrť kolem metra Bibliothèque François-Mitterrand. Nové budovy, galerie, spousta studentů architektury, silně to připomíná Bordeaux. Metrem 14 (které stejně jako 1 nemá řidiče) tam jste z centra za 10 minut.  Ale úplně bych na to nesázel. Nejvíce umělců pak prý potkáte u kanálu Saint-Martin, kde je spousta squatů, galerií, ateliérů atd. Já si ale toho moc nevšiml.

Hodně pouličních umělců, město ve městě, hodně turistů a opravených historických budov najdete na Montamrteru. Živou specifickou čtvrť nabízející panoramata doporučuji objevovat hlavně večer.

Kavárny typu *pražský hispter* jsou Matamata, Kodama, Télescope, Dose, Coutume, Ten Belles, Radiodays, LOMI, The Hood, Strada, KB Café shop, Soul Kitchen, Cafe Kitsuné, Paperboy, Fragments, Le Poutch, Blackburn, Café PinsonThe Broken Arm, Wild & Moon (jako jediný zavírá ve 22:00), Kafee Bar 19, Passager. Jsou krásné, ale maličké a jejich otevírací doby nebývají příznivé. Většinou po-pá 10-18. Všechny se prakticky nachází v 10. nebo 11. arrondisementu.

Jako pražské útulné Tricafe působí Coffee Spoune. Za malý zázrak považuji Bert’s bistro & kavárnu. Káva je sice průměrná, ale je to velmi příjemný prostor s vysokými stropy, kde je dokonce i místo k sezení. A maj vynikající salát se slaninou a vracej na stravenky! No bájo!

6 / Kam na party? Dance, dance, dance! [dans, dans, dans]

Před kluby vždy stojí ochranka, která vás často pečlivě prohmatá. Často vám položí nějakou otázku, nejspíš aby zjistili, zda nejste náhodou v trochu jiné dimenzi… Ptají se třeba, kolik vás je, zda jste pozvání atd. Zahoďte češství a buďte jednoduše upřímní. Je to jejich práce a věřte, že být s černými bodyguardy za dobře se může fakt hodit!

Velice zajímavá atmosféra je v levné garáží (Garage), ale prý tam chodí dost pubertáků. Je celkem levná a přidružená k ohromnému komplexu La Cité de la mode et du design a je zakrytá průhledným pláštěm. Takže tančíte a díváte se na hvězdy. A to je žůžo! Vysoký strop zajišťuje možnost pohodového dýchaní stejně jako fakt, že v žádném francouzském klubu se nesmí kouřit. Samozřejmě se to porušuje. (update: Garage byla zrušena v roce 2018) Hned na druhém břehu je legendární Concrete, jeden z největších a nejznámějších techno klubů v Evropě, kde je čest si jako DJ zahrát. Před půlnocí je vstup zdarma a zajít jsem na jeden drink to určitě stojí. Je to na lodi. (update: Concrete byl zavřen v roce 2019) I když je název poněkud zavádějící, moc příjemné tancovačky se odehrávají v klubu Cabaret Sauvage, který se nachází v již zmíněném 19. arrondisementu u Vilette. Z metra do klubu je to moc krásná procházka. Pokud to s Jazzem myslíte vážně, všichni chválí páteční akce v Českém Centru.

Jako pražská Dlouhá ulice se dá považovat Rue de Lappe. Ulice blízko náměstí Bastille je pěší a je obsypaná nejrůznějšími kluby pro větší či menší drsňáky, co podle mě chtějí ukázat svaly a sbalit nefrancouzsky oděné slečny na příliš vysokých podpatcích s příliš krátkými sukněmi. Za srandu alespoň stojí si ulicí projít. Ta atmosféra je cool. Nebo „TOP“ chceteli použít oblíbený výraz mladých Francouzů. ..

7 / Kam moc nechodit? Attention [atansjon]

18. arrondisement se považuje za nebezpečný, zejména pro slečny po setmění. Obecně je dobré se naučit, že čtvrtě s názvem La Chapelle, Barbes a Goutte D’Or jsou znamením pro africké a romské komunity se spoustou bezdomovců (slyšel jsem už dva, co mluví česky).  20. arrondisement je historicky pro chudé, nic extra tam není. 17. arrondisement je historicky určen pro advokáty a i když jsem jím byl první měsíce okouzlen, protože je to podle mě dost typická pařížská čtrvť, nějaký zvláštní důvod proč tam zamířit pro vás nemám. Snad jen dokonalý park Monceau plný mladých bohatých rodin, které pracují v la Défense.

8 / Kde cíleně zabloudit? Pokud máte čas

Jako město ve městě působí okolí Place de Clichy, 14. arrondisement kolem Denfert-RochereauPlace d’Italie, Kolem nich se můžete hezky procházet a objevit něco obyčejně krásného.

Tip na palačinky

Palačinky jsou významnou součástí francouzského jídelníčku a doporučuji je ochutnat ve vytříbené palačinkárně La Belle Ronde u Denfert-Rochereau s milou zahrádkou a originálním interiérem. Navíc se nachází v ulici bez aut Rue Daguerre, která krom historického významu je tolik francouzská. Sýry, bagety, vína, bájo. Do klidu vás hodí nedaleký hřbitov Cimetière du Montparnasse. Nakonec moc fajn je i palančinkárna (La Créperie) s výhledem na Pantheon, tu bych volil v letních měsících.

Tak už si balíte kufry?

Share this Post