DESIGN INTERVIEW: Adéla Pečlová o nylonu, špercích a inspiraci

Tvrdí studentka stavitelství a architektury Adéla Pečlová, která své první šperky řezala pilkou na železo a papírové obaly si skládá sama. Vedle studia se už tři roky věnuje tvorbě vlastních kolekcí šperků, které jsme mohli vidět například na Prague Design Weeku nebo na designSUPERMARKETU.

Příběh šperků Adely Pečlové začal před třemi lety, kdy v Británii objevila zajímavý materiál pro tvorbu vlasových doplňků. Vedle studia pozemního stavitelství a architektury na ČVUT pracovala na zdokonalování své tvorby tak dlouho, až nakonec vzniklo několik kolekcí netradičních šperků. Trubičky z nylonových vláken plněné skleněnými kuličkami se zapínají pomocí neodymových magnetů. Studentce se podařilo navázat spolupráci s obchodem Pinwheels, kde se její šperky prodávají a její nová kolekce míří do Kanady na výstavu českých designérů. Jak se jí podařilo skloubit studium s vlastní tvorbou, která je mimo její studijní obor? Kdo jí pomáhá a čím se inspiruje, prozrazuje v rozhovoru pro CZECHDESIGN.

Kdy jste začala pracovat na tvorbě šperků?
Před třemi lety jsem si v Británii pořídila trubičky z pletených nylonových vláken, které jsem chtěla zpracovat jako jakési ozdoby do vlasů. Nakonec jsem si ale uvědomila, že oproti zahraničí bych v České republice neměla dostatek potenciálních klientů a s prvním návrhem jsem nakonec nebyla spokojená. Hledala jsem nové využití a chtěla se víc přiblížit šperku než bižuterii. První výrobky vznikly v roce 2011 a od té doby pracuji na jejich zdokonalení.

Jak jste se dostala ke šperkům, které jsou součástí poslední kolekce?
Nahradila jsem bižuterní kov běžně dostupný v korálkárnách za hliníkové, ručně zpracované komponenty. Na zapínání jsem použila neodymové magnety. Hledala jsem magnety, které jsou dost silné a jen tak se nerozpojí. Výsledek je čistší a celý výrobek působí sofistikovaněji. Díky magnetům se na sebe mohou jednotlivé kousky šperku navzájem napojovat.  Klasický druh korálků rokajl jsem nahradila skleněnými kuličkami s různou povrchovou úpravou. Sklo jako materiál mám ráda a díky tomu, že v kuličkách nejsou dírky, je šperk ucelenější.

Celý rozhovor je na CZECHDESIGN.

Share this Post