6 francouzských filmů, které inspirují, pobaví a povznesou

Nejedná se o spoiler! Jen doporučuji, neprozrazuji.

Francie, coby kolébka kultury, nedá na své cinéma dopustit. Investice ministerstva kultury do domácí tvorby je obrovská. Nejen to mě po zhlédnutí francouzského filmu nutí přemýšlet o tom, že tohle se netočilo kvůli tomu, aby v kinech vydělalo peníze, ale aby to něco řeklo.

Francouzské filmy ale nejsou žádné hollywoodské trháky plné nejnovějších MTV hitů, happyendů a dokonalých postav i životů. Perfekcionismus, siláctví a workoholismus jsou zesměšňována. Naopak se autoři snaží vysvětlovat mnohem složitější fenomény a hlavní roli hrají lidskost, chyby a jakási každodennost. To vše z důrazem na dokonalé vykreslení postav a zachycení síly okamžiků. A občas se tam mihne i Eiffelovka. No prostě bájo!

1 / Le Prénom (klasika)

Původně divadelní hra se celou hodinu a půl odehrává v jednom jediném bytě. Krom toho, že si dokonale procvičíte fráninu a zjistíte, že slovo „pičun“ znamená chlapík, se pobavíte. Film velmi příjemným způsobem vleze dovnitř rodinných vztahů a poukáže na to, jak málo jsme k sobě upřímní. Ukazuje ale i to, jak to dopadne, když řekneme všechno a upustíme páru.

2 / Les Amoures Imaginaires (ještě větší klasika)

To jste nejspíš viděli. Kultovní artový film kanadského, mladého a velmi nadaného režiséra Xaviera Dolana, který si ve filmu střihnul hlavní roli. Milostný trojúhelník s retronádechem. Neuvěřitelně silný, lákavý film, který oslavuje mládí a krásu. Film vás přenese do úplně jiného světa, o kterém máte pocit, že jste v něm kdysi žili. Mě to vrací do léta 2013 a ta písnička!

3 / Five (o přátelství, moci a penzích)

Novější film s miláčkem Francouzů v hlavní roli. Pierre Niney si zde zahrál roli typického jásavého mladíka z bohaté rodiny. Pět nejlepších kamarádů zažívá náraz do zdi tohoto rozmazlence, který rodinnou lží přijde o všechny prachy. Ale jak to tak bývá, nějak se to všechno zařídí. Stačí to vidět asi jednou, ale i tak je to dobrý.

4 / Peur de rien (silný příběh)

Můj oblíbený. Jaké to je, když začnete žít v Paříži úplně sám? Artově laděný krásný snímek s až dokumentární kamerou. I přesto, že je očividně velmi těžké v Pařiži žít a normálně fungovat, si metropoli zamilujete a z hlavní hrdinky se stane vaše blízká přítelkyně, které až nebezpečně rozumíte. Tento film dokonale zobrazuje zákony města ušlechtilosti.  Ach!

5 / Lolo (typická Paříž, komedie)

Rozvedená úspěšná žena s dospívajícím „zmrdečkem“ na krku. Tak bychom mohli popsat sympatickou maminku, která hraje hlavní roli v příjemné komedii z prostředí Paříže. Velmi pozitivní příklad pro všechny ženy samoživitelky. V snímku uvidíte Karla Lagerfelda, francouzský humor a za mě život miliony francouzských žen. Je to trochu zrcadlo doby.

6 / Le grand mechant renard (kreslená pohádka)

A co jako. Hodně jsem se u toho nasmál a dokonce jsem to viděl už třikrát. Je to super na zlepšení frániny a ty postavy! Je to na 1000% Francie: humor, zvyky, zdvořilost, prostě všechno. Žádné trapné sexuální narážky jako v Kozím příběhu nebo šílenosti ze Shreka. Tohle je o lišákovi, co chce bejt prostě drsňák. A vy si ho už v první minutě zamilujete.

Share this Post